ars bene moriendi, czyli sztuka dobrego umierania
W Reducie Ordona mamy do czynienia z opisem bohaterskiej śmierci, z aktem poświęcenia w obronie ojczyzny i wolności. Natomiast Śmierć Pułkownika opisuje odejście żołnierza - bohatera i reakcję otoczenia na jego śmierć. Oba utwory opowiadają o tym jak odchodzą bohaterowie. Ludzie, którzy nad własne życie przedkładają miłość do ojczyzny, walkę o wolność i wyższe ideały.
Ars bene moriendi to sięgający średniowiecza termin oznaczający śmierć po pojednaniu się z Bogiem i rozliczeniu z życia doczesnego. Zgodnie ze sztuką umierania odchodzi Emilia Plater, która przed śmiercią przyjmuje Komunię świętą (pojednanie z Bogiem) i prosi o przyniesienie przedmiotów, które stanowiły o jej powołaniu w doczesnym życiu (atrybuty żołnierza).
Motyw pięknej śmierci towarzyszy literaturze od średniowiecza (Pieśń o Rolandzie, Legenda o świętym Aleksym) i pojawia się w wielu utworach. Oto kilka przykładów z literatury polskiej:
A jeśli komu droga otwarta do nieba,
Tym, co służą ojczyźnie.
Pieśń XII, Jan Kochanowski
Zanim padłeś, jeszcze ziemię przeżegnałeś ręką.
Czy to była kula, synku, czy to serce pękło?
Elegia o chłopcu polskim, Krzysztof Kamil Baczyński
Aż go jeden żołnierz stary
Uderzył w piersi i przebił...
Opartego na ołtarzu
I na tej nodze… drewnianej…
Niesiony, jak słup sterczał i jak z krzyża zdjęte
Ręce miał nad barkami żołnierza rozpięte.
Sowiński w okopach Woli, Juliusz Słowacki
Usta mu drgnęły i wymówiły do tych chmur szybko pędzących ostatnią myśl: «… Odpuść nam nasze winy, jako i my odpuszczamy naszym winowajcom…» Wielka nadzieja nieśmiertelności ogarnęła umierającego, niby przestrzeń bez końca. Z tą nadzieją w sercu umarł.
Rozdzióbią nas kruki i wrony, Stefan Żeromski
Prosto do nieba czwórkami szli
żołnierze z Westerplatte.
Pieśń o żołnierzach z Westerplatte, Konstanty Ildefons Gałczyński
Na pastuszym tapczanie on leży –
W ręku krzyż, w głowach siodło i burka.
Śmierć pułkownika, Adam Mickiewicz
Tak właśnie odchodzą bohaterowie...
Bohaterska śmierć Ordona, mimo że dużo gwałtowniejsza (Biorą go - zginął - o nie, - skoczył w dół, - do lochów"! /"Dobrze - rzecze Jenerał - nie odda im prochów".), pociągająca za sobą ofiary zarówno wśród swoich, jak i wśród wrogów również ma znamiona pięknej śmierci, bo następuje w imię wyższych ideałów (ojczyzna, wolność): [...] lecz wiem, gdzie dusza Ordona. / On będzie Patron szańców! - Bo dzieło zniszczenia / W dobrej sprawie jest święte, Jak dzieło tworzenia;
Ku pokrzepieniu serc...
Zarówno Reduta Ordona, jak i Śmierć Pułkownika to utwory, które powstały niedługo po upadku powstania listopadowego. Miały podtrzymać Polaków na duchu, pokazać, że w narodzie nie brakuje wybitnych jednostek, które w przyszłości będą walczyć o wolność ojczyzny. Utwory te budowały poczucie dumy narodowej, dawały nową nadzieję na odzyskanie niepodległości w czasach, gdy Polska była pod zaborami. Piękna, bohaterska śmierć wpisuje się również w epokę romantyzmu, która stawiała emocje wyżej od intelektualnej analizy. Bohater romantyczny ginie w imię wyższych celów, najczęściej w dramatycznych okolicznościach, kierując się dobrem ogółu, a nie własnym.