Rodzaj literacki - dramat
Krótka powtórka, czyli cechy dramatu:
utwór przeznaczony do wystawienia na scenie
nieobecność podmiotu lirycznego lub narratora (czyli nie ma pośrednika między światem utworu a czytelnikiem)
unaocznianie zdarzeń przez działanie i wypowiedzi bohaterów
występują dialogi i monologi wypowiadane przez bohaterów
Gatunek literacki - komedia. Zemsta jest komedią intryg, bo bohater, który knuje intrygę sam pada jej ofiarą oraz komedią charakterów, bo Fredro kreuje bohaterów na zasadzie kontrastu (Cześnik - Rejent, Podstolina - Klara) oraz tworzy postacie, które bawią same z siebie (Papkin).
Czas akcji: prawdopodobnie koniec XVIII wieku, co sugerowałoby wspomnienie Cześnika o udziale w bitwach konfederacji barskiej, a także strój Papkina; akcja rozgrywa się w ciągu jednego dnia.
Miejsce akcji: podzielony murem granicznym zamek na ziemiach polskich zamieszkiwany przez Cześnika i Rejenta.
Tytuł: Masz więc byka za jendyka w ten sposób Cześnik puentuje udaną zemstę na swoim odwiecznym wrogu Rejencie. Niweczy spisek Rejenta, dotyczący małżeństwa Wacława z Podstoliną (która miała zostać żoną Cześnika) i organizuje ślub Wacława i Klary. Zemsta zaplanowana i zrealizowana przez Cześnika paradoksalnie doprowadza zwaśnionych sąsiadów do zgody. Utwór Aleksandra Fredry nosi tytuł Zemsta, ponieważ w całej lekturze główni bohaterowie Cześnik i Rejent knują przeciwko sobie.
geneza utworu
Ciekawa jest również geneza Zemsty. Można powiedzieć, że utwór oparty jest na faktach. Otóż Zofia Skarbkowa, żona Aleksandra Fredry, wniosła do małżeństwa połowę starego zamku w Odrzykoniu. Druga część należała do innej rodziny. Fredro przeglądając papiery, dotyczące majątku, znalazł stare akta procesowe właścicieli zamku z XVII wieku: Piotra Firleja i Jana Skotnickiego ( w sztuce odpowiednio Cześnika Raptusiewicza i Rejenta Milczka). Okazało się, że sąsiedzi nie pałali do siebie sympatią i utrudniali sobie życie jak mogli, posuwając się do mniejszych i większych złośliwości. Wieloletni spór zakończył ślub syna Piotra Firleja z Zofią, wychowanicą (być może córką) Jana Skotnickiego. Te wydarzenia zainspirowały Fredrę i w ten sposób powstała jedna z najlepszych jego komedii. Najciekawsze opowieści pisze bowiem życie, a wybitni pisarze potrafią ubrać je w odpowiednie słowa i w ten sposób przejść do historii literatury.