rodzaj literacki: dramat
gatunek literacki: dramat romantyczny (gatunek synkretyczny)
miejsce akcji: miejsce samotne - ustronna kaplica, zapewne gdzieś w pobliżu cmentarza, miejsce zamknięte, bezpieczne, obszar sacrum (sfera świętości)
Zamknijcie drzwi od kaplicy
I stańcie dokoła truny
czas akcji: czas nocny - przed północą i po północy
Żadnej lampy, żadnej świecy.
W oknach zawieście całuny.
Niech księżyca jasność blada
Szczelinami tu nie wpada
Dziady to wedle słów samego poety nazwa uroczystości obchodzonej dotąd między pospólstwem [...], na pamiątkę dziadów, czyli w ogólności zmarłych przodków. Uroczystość ta początkiem swoim sięga czasów pogańskich i zwała się niegdyś ucztą kozła, na której przewodniczył [...] Guślarz.
W teraźniejszych czasach [współczesnych poecie], ponieważ światłe duchowieństwo i właściciele usiłowali wykorzenić zwyczaj połączony z zabobonnymi praktykami i zbytkiem częstokroć nagannym, pospólstwo więc święci Dziady tajemnie w kaplicach lub w pustych domach niedaleko cmentarza. Zastawia się tam pospolicie uczta z rozmaitego jadła, trunków, owoców i wywołują się dusze nieboszczyków.
Dziady nasze mają to szczególnie, iż obrzędy pogańskie pomieszane są z wyobrażeniami religii chrześcijańskiej, zwłaszcza iż dzień zaduszny przypada około czasu tej uroczystości. Pospólstwo rozumie, iż potrawami, napojem i śpiewami przynosi ulgę duszom czyśćcowym.
Cel tak pobożny święta, miejsca samotne, czas nocny, obrzędy fantastyczne przemawiały niegdyś silnie do mojej imaginacji; [...], w tym wszystkim można było dostrzec pewne dążenie moralne i pewne nauki, gminnym sposobem zmysłowie przedstawiane.
Adam Mickiewicz
słowo dziady w czterech odsłonach
dziady - nazwa uroczystości poświęconej zmarłym (zaduszki, pominki)
dziady - zmarli przodkowie
dziady - wędrowni żebracy
Dziady - tytuł dramatu Adama Mickiewicza
motto
Autor Dziadów cz. II wprowadza nas w klimat swojego dzieła, od początku podkreślając wagę wyobraźni i obrzędowości ludowej i ponownie obierając na motto swojego dzieła słowa z Hamleta W. Szekspira:
Są dziwy w niebie i na ziemi, o których
ani śniło się waszym filozofom
Słowa Szekspira doskonale oddają nastrój utworu Adama Mickiewicza i od razu wprowadzają nas w klimat tajemniczości, zapowiadają wydarzenia niezwykłe, niemożliwe do racjonalnego wyjaśnienia.
Na świecie istnieje wiele spraw, zjawisk, zdarzeń niezbadanych, są to wydarzenia, których nie sposób "objąć rozumem". Rzeczywistość, w której żyjemy ma wiele wymiarów. Słowa motta są wyrazem przekonania poety o możliwości przekraczania granic między światem materialnym i duchowym (co za chwilę nastąpi w obrzędzie dziadów).
po co motto?
(nie tylko u Mickiewicza)
Motto jest swojego rodzaju kluczem do utworu. Pisarze umieszczają motta w swoich utworach z wielu powodów, między innymi po to:
aby dopełnić znaczenie tytułu,
aby ujawnić zamysł swojego dzieła,
aby ukazać w przenośni (metaforze) myśl przewodnią swojego utworu,
aby wprowadzić w problematykę swojej twórczości,
aby zasygnalizować odwołanie się do określonej epoki literackiej,
aby złożyć hołd, wyrazy uznania twórcy, którego bardzo cenią.